четверг, 22 ноября 2018 г.

შიდა დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა


                                                            დაწყებითი        V-ა  კლასი 
საგანი                                                     ხელოვნება
საგნის  მასწავლებელი                               ნინო  მღებრიშვილი
      კლასში  მოსწავლეთა        
                                                                       
                                                                              23
რაოდენობა 
სსსმ  მოსწავლეები                                           0
გაკვეთილის  თემა                          „ სტატიკა  და  დინამიკა"


გაკვეთილის                                           გაკვეთილის  სასწავლო  მიზანი:
  მიზნები 
                                 
       
·          მოსწავლეები  შეძლებენ  აპლიკაციის  ტექნიკით,          ნამუშევარში  ადამიანის 
                                                           სხეულის  ანატომიური  თავისებურებების, 
                                                          პროპორციებისა  და მოძრაობების    
                                                          გათვალისწინებით  ნამუშევრის  შექმნას;
სასწავლო  რესურსზე  დაყრდნობით  მოსწავლეები  გაეცნობიან  სტატიკისა  და  დინამიკის ცნებას;
·         გაეცნობიან  სტატიკისა  და  დინამიკის    ასახვის   მხატვრულ  ხერხებს.  
·        განივითარებენ  ბუნების  მოვლენებზე  დაკვირვების  შედეგად  მიღებული  შთაბეჭდილებების წარმოსახვით,  დინამიკისა   და   სტატიკის საშუალებით  გადმოცემის  უნარს;
·       მოსწავლეებს  განუვითარდებათ  მარტივი  მხატვრული  ხერხების ( ხაზი, ფერი, ფორმა, შუქ-ჩრდილი, ფაქტურა და ა.შ.)  პრაქტიკულად  გამოყენების უნარი;

                                              
                                                   

        
ტექნიკა, პროცედურა და პროცესები:                                 გრაფიკის ტექნიკ (მონასმი, ლაქა,   აპლიკაციაკონსტრუქცია,;  დაწებება.

 მოსწავლეების  ორგანიზება,  მუშაობის  ფორმა:    ინდივიდუალური,  ჯგუფური,  მთელი  კლასი.
 მიმართულება: შემოქმედებითობისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება .                                          
ეროვნული  სასწავლო   გეგმით   განსაზღვრული   მისაღწწვი    შედეგი/ინდიკატორი: 



   
 ..V.1. მოსწავლეს შეუძლია მიზანმიმართულად გამოიყენოს სახვითი ხელოვნების     ელემენტები და პრინციპები ნამუშევრის შექმნისას.  

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:   
· სხვადასხვაგვარი მონასმებით და ეფექტებით გადმოსცემს განწყობილებას და ქმნის ფაქტურებს
· ცდილობს შუქ-ჩრდილის, ათინათის და დაცემული ჩრდილის საშუალებით გამოსახოს საგანთა მოცულობა
· ნამუშევრის შექმნისას იყენებს კომპოზიციური განაწილების ძირითად ხერხებს მაგ., წონასწორობას, ხედვის წერტილს (მაგ. მოგზაურობა საჰაერო ბუშტით, ქვემოდან და ზემოდან დანახული სამყარო, საგნები და სხვ.); 
· ავლენს პერსპექტივის კანონების ელემენტარულ/საწყის ცოდნას - წინა და უკანა პლანის გამოყენებით
· გამოსახავს ადამიანის ფიგურას ძირითადი პროპორციების გათვალისწინებით (მარტივად); 
· სხვადასხვა მხატვრული ხერხით გადმოსცემს დინამიკას ნამუშევარში (ფიგურების მოძრაობა, ქარი); 
· აქცევს შეცდომას (ხარვეზს, დეფექტს) ნამუშევრის ელემენტად

       ..V.4. მოსწავლეს შეუძლია გრძნობების და იდეების ასახვა ნამუშევარში. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:    
· ირჩევს გამომსახველობით ხერხებს და მასალას ნამუშევარში ჩანაფიქრის უკეთ გადმოსაცემად; 

      ..V.5. მოსწავლეს შეუძლია დაგეგმოს და შეასრულოს სხვადასხვა სახის სამუშაო. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:   
· კონკრეტული ამოცანის გადასაჭრელად გეგმავს შესასრულებელი სამუშაოს თანმიმდევრობას;

                                                                                                                                                                                                                                     ..V.8. მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომ ხელოვნება არის თვითგამოხატვის და კომუნიკაციის საშუალება.შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:    
· საუბრობს ხელოვნების სხვადასხვა ნიმუშით აღძრულ განწყობილებებსა და გრძნობებზე
· საუბრობს იმის შესახებ, თუ როგორ ზემოქმედებას ახდენს მასზე ესა თუ ის ფერი, ხაზი, ლაქა, ფორმა
· საუბრობს, რომ სხვადასხვა მასალითა და ტექნიკით განსხვავებული გრძნობებისა და იდეების გადმოცემა შეიძლება.

        საჭირო  წინარე  ცოდნა  და  უნარ- ჩვევები:    თემასთან  დაკავშირებული  ტექნიკისა  და  მხატვრულ-გამომსახველობითი  ხერხების  ცოდნა,    სახვითი  ხელოვნების  ჟანრები,   ელემენტები  და  პრინციპები. 

       შეფასება:    
       განმსაზღვრელი  შეფასება:    ხელოვნების ნიმუშის  შეფასების რუბრიკა (დანართი 3).   
        განმავითარებელი  შეფასება:    ინსტრუმენტი - განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა;  მასწავლებლის  კომენტარი,  თვითშეფასების  რუბრიკა  (დანართი  1) .

         სასწავლო  მასალა  და  რესურსები:   
  სამუშაო  ფურცლები  (ცარცის  A  2   და   თაბახის   A 4  ფორმატი),   შავი  მარკერი/ფლომასტერი,  დაფა,  მუყაო,  ცარცი,  საილუსტრაციო  მასალები,  კლიპჩატი,  ფანქარი (გრაფიტი),  საშლელი,  აცეტონი,  ბამბა,  მოლბერტი  ,  დაფა-პლანშეტი,  მაგნიტი,  სტეპლერი.


         გაკვეთილის  თანმიმდევრობა:  A  ფაზა  (გამოწვევა) დრო 6წთ 
მასწავლებელი  ესალმება  მოსწავლეებს  და  ამოიკითხავს  სიას.  (1  წუთი)
        აქტივობა  1- კითხვა- პასუხი  ( 5  წთ).
        აქტივობის  მიზანი:  კითხვის  დასმის  შემდეგ,  მოსწავლეებმა  გამოიცნონ  გაკვეთილის  თემა  და  დაინტერესდნენ  მეტი  ინფორმაციის  მიღებით.
  ორგანიზების  ფორმა:  მთელი  კლასი.
      აქტივობის  აღწერა:   კლასს დავუსვამ   კითხვებს:
·         რა  დანიშნულება  აქვს  ხელოვნებას ?
·          რისი  ამოცნობა  და  დადგენაა  შესაძლებელი  ხელოვნების  ნაწარმოების  მეშვეობით?
·           რა  ვიცით  სახვითი  ხელოვნების  ელემენტებისა  და  პრინციპების  შესახებ?
·           რაში  გვეხმარება  მათი  ცოდნა ? 
·         რა  არის  შესაძლებელი  მათი  გამოყენების  საშუალებით?
·         როგორ ფიქრობთ, რა შეიძლება იყოს გაკვეთილის თემა?
 მოსწავლეების  რამდენიმე  პასუხს  მივაწერ დაფაზე და  შემდეგ  გავამჟღავნებ  თემის  სათაურს  -  „სტატიკა  და  დინამიკა“
        შეფასება:  განმავითარებელი -  მასწავლებლის  კომენტარი,  რამდენად  ამომწურავი  იყო   მოსწავლეების  პასუხები (დანართი 2)
        B  ფაზა  (შინაარსის  რეალიზება)  ძირითადი  ნაწილი  - დრო  29  წთ.
      აქტივობა  2.   მინი  ლექცია:   „სტატიკა  და  დინამიკა“;  დრო - 2  წთ.  .
        აქტივობის  მიზანი:   მოსწავლეებისათვის  ტერმინების „ სტატიკა“ და „ დინამიკა“ განმარტება  და ხელოვნებასთან მიმართებით  მათი მნიშვნელობის აღწერა;        
        აქტივობის აღწერა:    მინი ლექციის  სახით  მოსწავლეებს   ავუხსნი  ამ  სიტყვების  მნიშვნელობას   სახვით  ხელოვნებასა  და    მუსიკაში.  დინამიკა  რისამე  მოძრაობას,  ცვალებადობას,  განვითარებას  ნიშნავს,  ხოლო  სტატიკა  უძრაობას.   კომპოზიციას,  რომელზეც  მოძრაობაა  ასახული  დინამიკურს  უწოდებენ.  დინამიკა   და სტატიკა   ფიზიკის  ნაწილია,  მაგრამ  ამ  ტერმინს  ხელოვნების  ნიმუშების  მიმართაც  ვიყენებთ  იმ შემთხვევაში,  როდესაც  ამ   ნიმუშებზე  ცოცხალი,  აქტიური  მოძრაობებია  გადმოცემული.   ვიტყვი,  რომ  გაკვეთილის  ბოლოს  მათ  მეტი  ინფორმაცია  ექნებათ  სახვითი  ხელოვნების  ამ  პრინციპების    შესახებ  და  მათი  გამოყენებით  შეძლებენ  შემოქმედებითი  პროდუქტის  შექმნას  და მის  უკეთ  ანალიზს.
  აქტივობა 3 - მოსწავლეების მიერ ვარაუდების გამოთქმა.
აქტივობის მიზანი- მოსწავლეებმა შეძლონ  ახალი ტერმინების მნიშვნელობის სიღრმისეული გააზრება და გამოთქვან სწორი ვარაუდები;
აქტივობის აღწერა:  ვაჩვენებ მოსწავლეებს  საგანს  სტატიკურ,  უძრავ  მდგომარეობაში,   შემდეგ - იმავე  საგანს  მოძრაობაში  და  ვკითხავ,  როგორ  შეიძლება  ავსახოთ  საგნის  მოძრაობა? მოსწავლეების მიერ გამოთქმულ მოსაზრებებს მივაწერ დაფაზე.
  მოსაზრებების  გამოთქმის  შემდეგ    ვაჩვენებ  ვიზუალურ  მასალაში  ჩამოთვლილ  ნამუშევრებს.  მოსწავლეები  საკუთარ  იდეებს  მხატვრების  მიერ  გამოყენებულ    ხერხებს  ადარებენ.  ამოიცნობენ  საილუსტრაციო  მასალებში  დინამიკისა  და სტატიკის  ნიშნებს.
          ვიზუალური  მასალა (იხილეთ მიბმულ ფაილებში):    
სკოპასის  „მენადა“, ძვ.  წ.  IV  ს.                                                         
ჟან-  ფრანსუა  მილე  „ქარიშხალი“ 1871-1873  წ.
მარსელ  დუშანი,  „კიბეზე  ჩამომავალი  ნიუ“,  1912  წ.
ნატალია  გონჩაროვა,  „ველოსიპედისტი“,  1913  წ.
ზენოს  ფრუდაკისი,  „თავისუფლება“,  2000  წ.
ჯაკომო  ბალა,  „აბსტრაქტული  სიჩქარე + ხმა“,  1913-1914  წ.
დელფოსის  მეეტლე,  ძვ. წ. 478-474 წწ.
ფარაონი  რამზეს  II, ძვ.  წ.    XIII  ს.
ფიდიასი  პართენონის  ფრიზის  რელიეფი,  „პროცესია“  ძვ.  წ.  V ს.
აგესანდრე,  ათენოდორი,  პოლიდორი,  „ლაოკოონი“  ძვ.  წ.  II   ს.
ალექსანდრე  შიშკინი  „დილა  ფიჭვის  ტყეში“ 
ალექსანდრე  შიშკინი    ფიჭვის  ტყე“ 
ფოტო  მასალა - (მოსკოვის  შემოგარენი)










          აქტივობა  4.   პრაქტიკული  სამუშაო.  დრო -  7  წთ. 
         აქტივობის  მიზანი:      მოსწავლეებმა პრაქტიკაზე დაყრდნობით   გაიღრმაონ ცოდნა  სტატიკისა  და        დინამიკის  ცნებების  შესახებ;      აპლიკაციის  ტექნიკით  ნამუშევარში,  ადამიანის  სხეულის  ანატომიური  თავისებურებების,  პროპორციებისა  და  მოძრაობების      გათვალისწინებით,  შეძლონ  სტატიკური მოძრაობის ასახვა.   
 ორგანიზების  ფორმა:     ინდივიდუალური
 აქტივობის  აღწერა:   მოსწავლეებს დაურიგდებათ  სამუშაო  ფურცლები  და  მიეცემათ  მკაფიო  ინსტრუქცია:    მოცემული  მარტივი  გეომეტრიული  სიბრტყეების  დახმარებით  ააწყვე   ადამიანის  ფიგურა   სტატიკურ  მოძრაობაში.  სამუშაო  შეასრულე   აპლიკაციის  ტექნიკით.(თაბახის  ფურცელი,  წებო,  ფერადი  ქაღალდებისაგან  გამოჭრილი მარტივი  გეომეტრიული  სიბრტყეები; დრო   5 - წთ.     ).
   სამუშაოს  დასრულების  შემდეგ   მაგნიტურ   დაფაზე  ექსპონირებული    იქნება  მუყაოსაგან  გამოჭრილი  მოდელი,  გეომეტრიული  სიბრტყეებისაგან   აწყობილი   ადამიანის  ფიგურის  სწორი  ვარიანტი,  რომლის  მიხედვითაც   მოსწავლეები ერთმანეტს შეუმოწმებენ   დავალების  სისწორეს  და მასწავლებლის ინსტრუქციის შესაბამისად შეავსებენ აქტივობისატვის თანდართულ შეფასების  მარტივ რუბრიკას   (2 წთ).
  
  C  ფაზა:  (გამთლიანება)  დრო -  16   წთ.
         აქტივობა  4 :  პრაქტიკული  სამუშაო -დინამიკა პეიზაჟში -   11   წთ.
         აქტივობის  მიზანი:  მოსწავლეები გაეცნონ    სტატიკისა  და  დინამიკის ასახვის  მხატვრულ  ხერხებს; შეძლონ  ბუნების  მოვლენებზე დაკვირვებით  მიღებული  შთაბეჭდილებების ,  საილუსტრაციო  მასალებიდან  მიღებული  შთაბეჭდილებების    წარმოსახვა  და   დინამიკაში გადმოცემა;    განივითარონ   მარტივი  მხატვრული  ხერხების  პრაქტიკულად   გამოყენების  უნარ-ჩვევები.      
            ორგანიზების  ფორმა:    ჯგუფური  მუშაობა-ექსპერიმენტი;      
            აქტივობის  აღწერა:    მოსწავლეები  მათი შესაძლებლობებისა და მასწავლებლის  შეხედულების შესაბამისად წინასწარ გადაჯგუფდებიან   4   ჯგუფად .  მოსწავლეთა  ჯგუფებს  დაურიგდებათ  ცარცის  (A  2)   ფორმატები  , შავი  მარკერები,  აცეტონი  და  ბამბა.  მიეცემათ  მკაფიო  ინსტრუქცია  მოცემულ  პრაქტიკულ  სამუშაოსთან  დაკავშირებით.  პრაქტიკულ  სამუშაოს  აქვს  ექსპერიმენტის  სახე. 
          აქტივობის  მიზანი:  მოსწავლეებმა   შექმნან  პეიზაჟის   დინამიკური  გამოსახულება;  გამოიყენონ  სახვითი  ხელოვნების  ელემენტები  და  პრინციპები;    სხვადასხვაგვარი მონასმებით და ეფექტებით გადმოსცე   განწყობილება   და  შექმნან   ფაქტურებ;  შეეონ   შუქ-ჩრდილის, ათინათის და დაცემული ჩრდილის საშუალებით გამოსახო   საგანთა მოცულობა;  ნამუშევრის შექმნისას გამოიყენონ   კომპოზიციური   აგების   ძირითად   ხერხები:  სიმეტრია  ასიმეტრია  და  აშ.    ., წონასწორობა, ხედვის წერტილ (მაგ. მოგზაურობა საჰაერო ბუშტით, ქვემოდან და ზემოდან დანახული სამყარო, საგნები და სხვ.); გამოავლონ   პერსპექტივის კანონების ელემენტარულ/საწყის ცოდნა - წინა და უკანა პლანის გამოყენებით;  სხვადასხვა მხატვრული ხერხით გადმოსცე დინამიკა   ნამუშევარში (ფიგურების მოძრაობა, ქარი);  აქციონ  შეცდომა  (ხარვეზ, დეფექტ) ნამუშევრის ელემენტად.
             აქტივობა  5:     მასწავლებლის  მიერ  ნამუშევრების   შეფასება   რუბრიკის  მიხედვით   დრო -7  წთ.
          
             აქტივობის  აღწერა:   მოსწავლეების  ნამუშევრები  გამოიფინება  საინსტალაციო  დაფაზე  და  მოხდება   ნამუშევრების  შეფასება  მასწავლებლის  მიერ  წინასწარ  შემუშავებული  შეფასების  რუბრიკის  მიხედვით.
             აქტივობის  მიზანი:    მოსწავლეებმა შეძლონ იმ დასკვნის გაკეთება, რომ ხელოვნება თვითგამოხატვის საუკეთესო საშუალებაა, თუკი ადამიანს სახვითი ხელოვნების ელემენტებისა და პრინციპების შესახებ აქვს სათანადო წარმოდგენა.
აქტივობა 6:  მასტერკლასი ;   დრო  -  10 წთ.      
    აქტივობის  მიზანი:  მოსწავლეებმა გაიღრმავონ  ცოდნა  ფიგურის  აგების  კუთხით და გამოიყენონ იგი    საშინაო  დავალების  შესრულებისას.
   აქტივობის აღწერ ა: მასწავლებელი  მოლბერტზე  მიმაგრებულ  კლიპჩატზე  გააკეთებს  სწრაფ    ჩანახატს,    სადაც  აჩვენებს  მოსწავლეებს  ფიგურის (დინამიკური  მოძრაობა)  აგების  პროცესს გრაფიკული გამოსახულების  სახით,  გაამახვილებს  ყურადღებას  ფიგურის  აგების  კონსტრუქციულ  მხარეზე. 
აქტივობა 7-  საშინაო  დავალება  - პრაქტიკული  სამუშაო.  თემა   --    „სპორტი“.    (2 წთ)
აქტივობის მიზანი-  მოსწავლეებმა შეძლონ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის პრაქტიკულად გამოყენება; კომპოზიციური აგებისა და სახვითი ხელოვნების ელემენტებისა და პრინციპების გამოყენების კუთხით.
 აქტივობის აღწერა - მოსწავლეებმა სპორტის თემაზე  უნდა  ააგონ  კომპოზიცია ,  რომელშიც  ასახავენ   დინამიკურ  მოძრაობებს,    შეარჩიონ  შესრულების  ნებისმიერი  მასალა  და  ტექნიკა.  მოსწავლეები    შეფასდებიან  წინასწარ  შემუშავებული  შეფასების  რუბრიკის  მიხედვთ.
                
             
               



          
        







            
        

      
      
   
   


დანართი    1-     მოსწავლის  სახელი,  გვარი----------------------------------------------       
ინსტრუქცია:    მოცემული  მარტივი  გეომეტრიული  სიბრტყეების  დახმარებით  ააწყვე   ადამიანის  ფიგურა   სტატიკურ  მოძრაობაში.  სამუშაო  შეასრულე   აპლიკაციის  ტექნიკით.(თაბახის  ფურცელი,  წებო,  ფერადი  ქაღალდებისაგან  გამოჭრილი მარტივი  გეომეტრიული  სიბრტყეები; დრო   5 - წთ.     ).



























      დანართი 2--- მარტივი  შეფასების  რუბრიკა.       დრო -  (2  წუთი).          (    +     ან     -  ).
არის  თუ  არა  მოძრაობა  სტატიკური?-----
გამოყენებულია  თუ  არა   ადამიანის  ფიგურის ასაგებად ,  მოცემული  ყველა  გეომეტრიული  სიბრტყე?------  



























დანართი    3------
                                                                              პრაქტიკული  სამუშაოს  (ნამუშევრის)  შეფასება
თარიღი: 11.   04.   2018                                ჯგუფური   სამუშაოს  (ნამუშევრის)  სახეობა:  პეიზაჟი  
                                                        მასალა:  ცარცის  ფურცელი ( A  2   ფორმატი),   მარკერი,  ბამბა  აცეტონი.
მოსწავლე:
სახელი,გვარი
0-     1
       0-2
        0-3
       0-4
შემაჯამებელი
ქულა


ორგანიზებულობა  დროის
 ლიმიტის 
დაცვა



 თანამშრომლობა  ჯგუფური  მუშაობის  დროს
მასალის,
  ტექნიკის,
მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებების
ფლობა
შემოქმედებითობა,
რამდენად  ეფექქტურად  იყენებს
 ტექნიკას, 
მასალას  და
მხატვრულ-
-გამომსახველობით
ხერხებსჩანაფიქრის
გადმოსაცემად.
ქულათა
მაქსიმალური 
რაოდენობა
   10

არ  იცავს-0  ქ.

იცავს-1  ქ.
არ  თანამშრომლობს-
0  ქ.

სრულად  არ  თანამშრომლობს-1  .

სრულად  თანამშრომლობს  ჯგუფური  მუშაობის  დროს-2  ქ.


ვერ  ფლობს  მასალას,
  ტექნიკას,
მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს -0  ქ.

უჭირს  ფლობა  მასალის,
  ტექნიკის,
მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებების -1 ქ.

  ფლობს  მასალას,
  ტექნიკას,
მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს -2 ქ.

 სრულყოფილად ფლობს  მასალას,
  ტექნიკას,
მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს -3  ქ.





არ  არის შემოქმედებითი,
ვერ  იყენებს    იყენებს
 ტექნიკას, 
მასალას  და
მხატვრულ-
-გამომსახველობით
ხერხებს ჩანაფიქრის
გადმოსაცემად.  0- ქ.


სუსტია შემოქმედებით   ნაწილში,
უჭირს   ეფექქტურად  გამოყენება
 ტექნიკის, 
მასალისა  და
მხატვრულ-
-გამომსახველობითი
ხერხების ჩანაფიქრის
გადმოსაცემად.  1-ქ.

არის  შემოქმედებითი  მაგრამ  უჭირს  ეფექტურად  გამოყენება ტექნიკის, მასალისა  და  მხატვრულ-გამომსახველობითი  ხერხების.  2-ქ.

არის  შემოქმედებითი ,  საშუალო ეფექტურობიდთ იყენებს  ტექნიკას, მასალასა  და  მხატვრულ-გამომსახველობით  ხერხებს.  3-ქ.

არის  შემოქმედებითი ,  სრულყოფილად  და ეფექტურად იყენებს  ტექნიკას, მასალასა  და  მხატვრულ-გამომსახველობით  ხერხებს.  4-ქ.


1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
  8.
  9.
10.
11







დანართი    4------
                                                                                                 პრაქტიკული  სამუშაოს  (ნამუშევრის)  შეფასება
თარიღი: 11.   04.   2018                                  სამუშაოს  (ნამუშევრის)  სახეობა:  მრავალფიგურიანი  კომპოზიცია,   თემა:    სპორტი 
                                                                                                    მასალა:   აკვარელი, გუაში
მოსწავლე:
სახელი,   გვარი

0-      2

კომპოზიცია

რამდენად  ახერხებს  დასახატი  ობიექტების  სასურათე  სიბრტყეზე  კომპოზიციურ  განაწილებას  (კომპოზიციური  ბალანსის  დაცვას  და  ა.შ.)
 და  ურთიერთ-თანაფარდობის  გადმოცემას. 
             0-2
           ფორმა           მოცულობა

რამდენად  იცავს  საგნის  პროპორციებს  და  რამდენად  ახერხებს  მათი  მოცულობის  გადმოცემას  შუქ-ჩრდილის  საშუალებით
                0-2
               ფერი


რამდენად  შეესატყვისება  ფერტა  გამა დასახატ  ობიექტებს,  ან  რამდენად  შემოქმედებითად  არის  გადაწყვეტიი  ფერის  ამოცანა  ნამუშევარში
                0-2
            ფაქტურა

რამდენად  ახერხებს  დასახატი  ობიექტების ფაქტურის  გადმოცემას




         0- 2
       სივრცე



რამდენად  ახერხებს  სივრცის  ეფექტის  შექმნას( წინა  ხედი,  შუა ხედი ,  უკანა  ხედი,  ფონი)